LAUREAŢI

2018
 
Premiul „Mareşal Alexandru Averescu”                                                     Premiul „General de divizie Ştefan Fălcoianu”

Ion GIURCĂ                                                                                                                                                             Gabriel MĂNESCU
 
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”                               Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Dumitru-Dan CRÎŞMARU                                                                                                    Costică ŢENU, Lucian Ştefan COZMA
                                                             
                                                           Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”

                                                                                       Cristina BOGZEANU


2017
 

Premiul „Mareşal Alexandru Averescu”                                                     Premiul „General de divizie Ştefan Fălcoianu”
Alesandru DUŢU                                                                                                                                                   Sergiu BALANOVICI

Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”                               Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Michael E. BARRETT                                                                                                                                       Adrian Mihai DIACONU

                                                                   Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
                                                                                                    Florian BANU


2016
 
Premiul „Mareşal Alexandru Averescu”                                                    Premiul „General de divizie Ştefan Fălcoianu”
General-maior dr. Victor STRÎMBEANU                                                                              Mariana PĂVĂLOIU, Marian SÂRBU

Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”                              Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Constantin MANOLACHE                                                                                                                                 Maria GEORGESCU

                                                                  Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
                                                                                                   Călin HENTEA

 2015
 

Domeniul ARTĂ MILITARĂ:
Premiul „Mareşal Alexandru Averescu”
Dan PRISĂCARU
 
                                                     Domeniul ORGANIZAREA, PREGĂTIREA, CONDUCEREA ŞI LOGISTICA TRUPELOR:
                                                                                                                               Premiul „General de divizie Ştefan Fălcoianu”
                                                                                                                                                                                  Niculae TABARCIA 
 
Domeniul GEOPOLITICĂ ŞI GEOSTRATEGIE:
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Cristian BARNA
 
                                                Domeniul POLITICĂ MILITARĂ, SECURITATE ŞI APĂRARE NAŢIONALĂ ŞI COLECTIVĂ:
                                                                                                                      Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
                                                                                                                                                                     Constantin MANOLACHE
 
Domeniul ISTORIE MILITARĂ:
Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Florian BICHIR

 
2014
 

Domeniul ISTORIE MILITARĂ:
Premiul „Mareşal Alexandru Averescu“

Teodor FRUNZETI – coordonator
coautori Corneliu ANDONIE, Ion GIURCĂ, Marian MOŞNEAGU, Vasile POPA, Florian TUCĂ
 
                                                Domeniul POLITICĂ MILITARĂ, SECURITATE ŞI APĂRARE NAŢIONALĂ ŞI COLECTIVĂ:
                                                                                                                               Premiul „General de divizie Ştefan Fălcoianu“
                                                                                                                                                                                      Mihail ORZEAŢĂ 
 
Domeniul ARTĂ MILITARĂ:
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu“
Victor STRÎMBEANU, Marius-Adrian NICOARĂ, Mircea BARAC, Daniel STAN, Sorin TURTURICĂ, Adrian SULTĂNOIU
 
                                                    Domeniul ORGANIZAREA, PREGĂTIREA, CONDUCEREA ŞI LOGISTICA TRUPELOR:
                                                                                                                      Premiul General de corp de armată Ioan Sichitiu“
                                                                                                                                                            Ion CERĂCEANU, Vasile POPA
 
Domeniul GEOPOLITICĂ ŞI GEOSTRATEGIE:
Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu“
Eugen LUNGU


 2013
 
Domeniul GEOPOLITICĂ ŞI GEOSTRATEGIE:
Premiul General de corp de armată Ioan Sichitiu“
Constantin HLIHOR
 
                                            Domeniul POLITICĂ MILITARĂ, SECURITATE ŞI APĂRARE NAŢIONALĂ ŞI COLECTIVĂ:
                                                                                                                           Premiul „General de divizie Ştefan Fălcoianu“
                                                                                                                                                                                    Ioana LEUCEA  

Domeniul ARTĂ MILITARĂ:
Premiul „Mareşal Alexandru Averescu“
Vasile SCÂRNECI
Ediţie îngrijită de Adrian PANDEA
                                                                                                                                                         Domeniul ISTORIE MILITARĂ:
                                                                                                                       Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu“
                                                                                                                                                                                        Alin SPÂNU
 
Domeniul ORGANIZAREA, PREGĂTIREA, CONDUCEREA ŞI LOGISTICA TRUPELOR:
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu“
Ion GIURCĂ, Maria GEORGESCU

 2012
 
Domeniul GEOPOLITICĂ ŞI GEOSTRATEGIE:
Premiul General de corp de armată Ioan Sichitiu“
Iuliana-Simona ŢUŢUIANU
 
                                           Domeniul POLITICĂ MILITARĂ, SECURITATE ŞI APĂRARE NAŢIONALĂ ŞI COLECTIVĂ:
                                                                                                                          Premiul „General de divizie Ştefan Fălcoianu“
                                                                                                                                                                                  Cristian PETRE 


Domeniul ARTĂ MILITARĂ:
Premiul „Mareşal Alexandru Averescu“
Mihail ORZEAŢĂ
                                                                                                                                                         Domeniul ISTORIE MILITARĂ:
                                                                                                                          Premiul General de brigadă Radu R. Rosetti
                                                                                                                                                      Petre OTU, Maria GEORGESCU
 
Domeniul ORGANIZAREA, PREGĂTIREA, CONDUCEREA ŞI LOGISTICA TRUPELOR:
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu“
Gheorghe ARĂDĂVOAICE

2011
 

Premiul I                                                               Premiul II                                                 Premiul III
Petre OTU                                                              Ion CĂLIN                                         Filofteia REPEZ


 2010
 

Premiul I                                                               Premiul II                                                 Premiul III
Teodor FRUNZETI                                            Dan GHICA-RADU                                     Viorel MIHĂILĂ
Mircea MUREŞAN                                               Adrian TONEA
Gheorghe VĂDUVA


 2009
 

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                  Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Teodor FRUNZETI                                                                                                                                                 Corneliu SÎRBU
Ion PANAIT                                                                                                                                                           Lucian STĂNCILĂ
Paul Dănuţ DUŢĂ                                                                                                                                           Constantin FLOREA

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”
                                       Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Visarion NEAGOE                                                                                                                                                       Cătălin ZISU
                                                                                                                                                                                  Liviu SCRIECIU
                                                                                                                                                                                      Bixi MOCANU
                                                                                                                                                                                 Marcel DOGARU

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Gheorghe CALOPĂREANU


2008
 

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                 Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Laurenţiu SIMIONESCU                                                                                                                                     Teodoru ŞTEFAN
                                                                                                                                      Cristian BARNA

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                         Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Ioan CIUPEI                                                                                                                                               Alexandra SARCINSCHI
 

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Locotenent-colonel Valentin DRAGOMIRESCU


 2007
 

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                  Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Ion CÎNDEA                                                                                                                                                               Mircea COSMA

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                        Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”   
Teodor FRUNZETI                                                                                                                                          Gheorghe UDEANU      


Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”

Traian ANASTASIEI


2006
 

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                   Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Ioan SÎRBU                                                                                                                                                                    Luiza KRAFT

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                        Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”   
Gheorghe MARIN                                                                                                                                                Cristea DUMITRU  

     
Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Anatol LEŞCU


2005
 

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                      Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Alexandru-Radu TIMOFTE                                                                                                                              Mircea MUREŞAN
Gheorghe VĂDUVA          
    

           

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
 Viorel BUŢA                                                                                                                                                              Marian MACRI
Gelu ALEXANDRESCU                                                                                                                              Constantin RĂDUICĂ
Daniel DUMITRU                                                                                                                                               Adriana HRISTEA
                                                                                                                                                                                   Mirela ANGHEL
                                                                                                                                                                                    Ionel HUŢANU

       
Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Virgil BĂLĂCEANU


 2004
 

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                        Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Eugen BĂDĂLAN                                                                                                                                   Gheorghe NICOLAESCU
Valentin ARSENIE
Dumitru ALEXIU

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                  Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Cristea DUMITRU                                                                                                                                                  Florin ŞPERLEA
Gruia TIMOFTE

 Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Alexandru OŞCA


 2003
 

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                          Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu” Asociaţia Naţională a Veteranilor de Război                                                                                                       Mihail ORZEAŢĂ
             

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                     Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu” 
Institutul Naţional de Medicină Aeronautică şi Spaţială                                                                                      Călin HENTEA
“General dr. aviator Victor Anastasiu”    

                 Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Ionel CIOBANU


2002
 

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                         Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Secţia de Ştiinţă Militară a Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România                                                    Florian RÂPAN

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                  Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Eugen TEODORESCU                                                                                                                                        Eugen BĂDĂLAN
Visarion NEAGOE
Ioan MUNTEANU

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Gheorghe ARĂDĂVOAICE


2001
 

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                        Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Nicolae PĂŞTINICĂ                                                                                                                                         Constantin MONAC
Dumitru ANTOHI                                                                                                                                                    Constantin SAVA
Ion CĂLIN

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                 Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu” 
Eugen BĂDĂLAN                                                                                                                                                          Ion GIURCĂ
Mihail PÂRVU
Emil ROMAN

      Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Constache IORDACHE


 2000
 

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                     Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Alesandru DUŢU                                                                                                                                               Eugen BĂDĂLAN
Leonida LOGHIN
Florica DOBRE

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                               Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Constantin DEGERATU                                                                                                                              Constantin HLIHOR
Floarea ŞERBAN
Adrian ŞUŞU
Constantin ZANFIR

                   Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Gheorghe ARĂDĂVOAICE

 
1999
 

Premiul “Mareşal Alexandru Averescu”                                       Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Vasile BĂRBOI                                                                                                                                                Constantin ONIŞOR

Premiul “General de divizie Ştefan Fălcoianu”                                Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Valentin ARSENIE                                                                                                                                   Costache CODRESCU

    Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Nicolae CIOBANU


 

 


Noutati
  • Black Sea and Balkans Security Forum, 2019

    Cea de-a treia ediție a „Black Sea and Balkans Security Forum”, unul dintre cele mai mari evenimente pe tema securității organizat în România, a avut loc între 12 și 14 iunie, la Constanța.
    citeste...
  • Redacţia Gândirea militară românească va coordona secţiunea de Ştiinţe Militare în cadrul AFASES 2019

    Academia Forţelor Aeriene „Henri Coandă” organizează, sub patronajul Președinției României la Consiliul Uniunii Europene, în perioada 31 mai – 02 iunie 2019, ediţia cu numărul 21 a Conferinţei Internaţionale de Cercetări Ştiinţifice „AFASES - 2019”.
    citeste...
  • Premiile revistei Gândirea militară românească

    Miercuri,14 noiembrie 2018, la sediul Ministerului Apărării Naţionale a avut loc cea de-a XX-a ediţie a decernării Premiilor revistei Gândirea militară românească pentru anul 2017, acţiune circumscrisă manifestărilor dedicate sărbătoririi zilei Statului Major al Apărării. În acest an, festivitatea a făcut parte din suita evenimentelor consacrate Centenarului Marii Uniri.
    citeste...
Mai multe ştiri  
Link-uri utile
Top