LAUREAȚI

2020
 
Premiul „Mareșal Alexandru Averescu”                                                    

Dan-Lucian PETRESCU

Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                                                                                               
Ioan TALPEȘ

Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Lucian ISPAS
Ghiță BÂRSAN
Brândușa-Oana NICULESCU


Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Pătru PÂRJOL

Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Cătălin ZISU
Alexandru MIHALCEA

 
2019
 
Premiul „Mareșal Alexandru Averescu”                                                    

Lucian Valeriu SCIPANOV

Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                                                                                               
Răzvan GRIGORAȘ

Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Sebastian FLOȘTOIU

Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Mircea TĂNASE

Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Sorin APARASCHIVEI

 

2018
 
Premiul „Mareșal Alexandru Averescu”                                                    

Ion GIURCĂ

Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                                                                                               
Gabriel MĂNESCU

Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Dumitru-Dan CRÎȘMARU

Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Costică ȚENU, Lucian Ștefan COZMA

Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Cristina BOGZEANU


2017
 

Premiul „Mareșal Alexandru Averescu”                                                    
Alesandru DUȚU

Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                              
Sergiu BALANOVICI


Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”  
Michael E. BARRETT        

Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Adrian Mihai DIACONU

Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Florian BANU


2016
 
Premiul „Mareșal Alexandru Averescu”
General-maior dr. Victor STRÎMBEANU
         
Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu”
Mariana PĂVĂLOIU, Marian SÂRBU

Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Constantin MANOLACHE

Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Maria GEORGESCU

Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Călin HENTEA

 2015
 

Domeniul ARTĂ‚ MILITARĂ:
Premiul „Mareșal Alexandru Averescu”
Dan PRISĂCARU

Domeniul ORGANIZAREA, PREGĂTIREA, CONDUCEREA ȘI LOGISTICA TRUPELOR:
Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu”
Niculae TABARCIA 
 
Domeniul GEOPOLITICĂ ȘI GEOSTRATEGIE:
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Cristian BARNA
 
Domeniul POLITICĂ‚ MILITARĂ, SECURITATE ȘI APĂRARE NAȚIONALĂ ȘI COLECTIVĂ:
Premiul „General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Constantin MANOLACHE
 
Domeniul ISTORIE MILITARĂ:
Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Florian BICHIR

 
2014
 

Domeniul ISTORIE MILITARĂ:
Premiul „Mareșal Alexandru Averescu“

Teodor FRUNZETI – coordonator
coautori Corneliu ANDONIE, Ion GIURCĂ, Marian MOȘNEAGU, Vasile POPA, Florian TUCĂ
 
Domeniul POLITICĂ‚ MILITARĂ, SECURITATE ȘI APĂRARE NAȚIONALĂ ȘI COLECTIVĂ:
Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu“
Mihail ORZEAȚĂ
 
Domeniul ARTĂ‚ MILITARĂ:
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu“
Victor STRÎMBEANU, Marius-Adrian NICOARĂ‚ Mircea BARAC, Daniel STAN, Sorin TURTURICĂ, Adrian SULTĂNOIU
 
Domeniul ORGANIZAREA, PREGĂTIREA, CONDUCEREA ȘI LOGISTICA TRUPELOR:
Premiul General de corp de armată Ioan Sichitiu“
Ion CERĂCEANU, Vasile POPA
 
Domeniul GEOPOLITICĂ ȘI GEOSTRATEGIE:
Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu“
Eugen LUNGU


 2013
 
Domeniul GEOPOLITICĂ ȘI GEOSTRATEGIE:
Premiul General de corp de armată Ioan Sichitiu“
Constantin HLIHOR
 
Domeniul POLITICĂ MILITARĂ, SECURITATE ȘI APĂRARE NAȚIONALĂ ȘI COLECTIVĂ:
Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu“
Ioana LEUCEA  


Domeniul ARTĂ MILITARĂ:
Premiul „Mareșal Alexandru Averescu“
Vasile SCÂRNECI
Ediție îngrijită de Adrian PANDEA

Domeniul ISTORIE MILITARĂ:
Premiul „Locotenent-colonel Mircea Tomescu“
Alin SPÂNU
 
Domeniul ORGANIZAREA, PREGĂTIREA, CONDUCEREA ȘI LOGISTICA TRUPELOR:
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu“
Ion GIURCĂ, Maria GEORGESCU

 2012
 
Domeniul GEOPOLITICĂ ȘI GEOSTRATEGIE:
Premiul General de corp de armată Ioan Sichitiu“
Iuliana-Simona ȚUȚUIANU
 
Domeniul POLITICĂ MILITARĂ, SECURITATE ȘI APĂRARE NAȚIONALĂ ȘI COLECTIVĂ‚:
Premiul „General de divizie Ștefan Fălcoianu“
Cristian PETRE 


Domeniul ARTĂ MILITARĂ:
Premiul „Mareșal Alexandru Averescu“
Mihail ORZEAȚĂ

Domeniul ISTORIE MILITARĂ:
Premiul General de brigadă Radu R. Rosetti
Petre OTU, Maria GEORGESCU
 
Domeniul ORGANIZAREA, PREGĂTIREA, CONDUCEREA ȘI LOGISTICA TRUPELOR:
Premiul „General de brigadă Constantin Hîrjeu“
Gheorghe ARĂDĂVOAICE

2011
 

Premiul I                                                                                                            
Petre OTU

Premiul II 
Ion CĂLIN

Premiul III
Filofteia REPEZ                                                                                      


 2010
 

Premiul I                                                                                                             
Teodor FRUNZETI                                                                              
Mircea MUREȘAN                                              
Gheorghe VĂDUVA

Premiul II
Dan GHICA-RADU
Adrian TONEA

Premiul III
Viorel MIHĂILĂ


 2009
 

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                 
Teodor FRUNZETI                                                                                                                                               
Ion PANAIT                                                                                                                                                         
Paul Dănuț DUȚĂ                                                                                                                                          

Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Corneliu SÎRBU
Lucian STĂNCILĂ
Constantin FLOREA

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                      
Visarion NEAGOE 
Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Cătălin ZISU
Liviu SCRIECIU
Bixi MOCANU
Marcel DOGARU

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”

Gheorghe CALOPĂREANU


2008
 

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                
Laurențiu SIMIONESCU
Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu” 
Teodoru ȘTEFAN

Cristian BARNA

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                        
Ioan CIUPEI

Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu” 
Alexandra SARCINSCHI

 

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Locotenent-colonel Valentin DRAGOMIRESCU


 2007
 

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                 
Ion CÎNDEA
Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Mircea COSMA

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                          
Teodor FRUNZETI
Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Gheorghe UDEANU      

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”

Traian ANASTASIEI


2006
 

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                  
Ioan SÎRBU
Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Luiza KRAFT

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                           
Gheorghe MARIN
Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu” 
Cristea DUMITRU 

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”

Anatol LEȘCU


2005
 

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                    
Alexandru-Radu TIMOFTE                                                                                                                            
Gheorghe VĂDUVA

Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Mircea MUREȘAN           

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                               
Viorel BUȚA                                                                                                                                                             
Gelu ALEXANDRESCU                                                                                                                             
Daniel DUMITRU

Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Marian MACRI
Constantin RĂDUICĂ
Adriana HRISTEA
Mirela ANGHEL 
Ionel HUȚANU       

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Virgil BĂLĂCEANU


 2004
 

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                       
Eugen BĂDĂLAN                                                                                                                                  
Valentin ARSENIE
Dumitru ALEXIU


Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Gheorghe NICOLAESCU

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                 
Cristea DUMITRU                                                                                                                                                
Gruia TIMOFTE

Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Florin ȘPERLEA

 Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Alexandru OȘCA


 2003
 

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”
Mihail ORZEAȚĂ

Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Asociația Națională a Veteranilor de Război                                                                      
                                
             

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                    
Institutul Național de Medicină Aeronautică și Spațială                                                                                    
“General dr. aviator Victor Anastasiu”    

Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Călin HENTEA

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Ionel CIOBANU


2002
 

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                        
Secția de Știință Militară a Academiei Oamenilor de Știință din România
Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Florian RÂPAN

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                                 
Eugen TEODORESCU                                                                                                                                      
Visarion NEAGOE
Ioan MUNTEANU

Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Eugen BĂDĂLAN

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Gheorghe ARĂDĂVOAICE


2001
 

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                       
Nicolae PĂȘTINICĂ                                                                                                                                        
Dumitru ANTOHI                                                                                                                                                   
Ion CĂLIN

Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Constantin MONAC
Constantin SAVA

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                               
Eugen BĂDĂLAN                                                                                                                                                        
Mihail PÂRVU
Emil ROMAN


Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Ion GIURCĂ

      Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Constache IORDACHE


 2000
 

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                    
Alesandru DUȚU                                                                                                                                              
Leonida LOGHIN
Florica DOBRE


Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Eugen BĂDĂLAN

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                              
Constantin DEGERATU                                                                                                                             
Floarea ȘERBAN
Adrian ȘUȘU
Constantin ZANFIR


Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Constantin HLIHOR

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Gheorghe ARĂDĂVOAICE

 
1999
 

Premiul “Mareșal Alexandru Averescu”                                      
Vasile BĂRBOI 
Premiul “General de corp de armată Ioan Sichitiu”
Constantin ONIȘOR

Premiul “General de divizie Ștefan Fălcoianu”                               
Valentin ARSENIE                                 
Premiul “General de brigadă Constantin Hîrjeu”
Costache CODRESCU

Premiul “Locotenent-colonel Mircea Tomescu”
Nicolae CIOBANU



 
Top